

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Output Current | 75 mA |
| Output Voltage | 36 V |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Channels | 1 |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, SEPIC |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Max Output Voltage | 34 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | Adjustable |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$5.34854
Ext.Price$5.34854
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.34854 | $5.34854 |
| 10 | $5.21837 | $52.18370 |
| 25 | $5.17701 | $129.42525 |
| 50 | $5.13597 | $256.79850 |
| 100 | $5.09522 | $509.52200 |
